Inspekce nemovitostí

Inspekce nemovitosti je podrobné technické prověření a zhodnocení nemovitosti – to může být dům, byt i pozemek. Služba je hlavně pro ty, kteří si chtějí dům před koupí či prodejem důkladně „proklepnout“ a chtějí, aby transakce proběhla férově a transparentně.

Inspekci nemovitostí provádíme kvalitně pod certifikací NEMOPAS a jsme v Asociaci inspektorů nemovitostí.

Inspekce nemovitostí NEMOPAS  hodnotí a diagnostikuje tyto technické obory:

1. statika
2. izolace proti vodě
3. stav technických zařízení budovy (elektroinstalace, vodovod, kanalizace, vytápění, plyn)
4. požární bezpečnost a ochrana zdraví při užívání nemovitosti (požár, kondenzace, plísně, výskyt rizikových materiálů a jiné)
5. povrchy podlah, stropů a stěn
6. zvuk a hluk, výplně otvorů (okna, dveře), míru ochrany proti hluku
7. úniky tepla
8. zařizovací předměty (zařízení v koupelně atd.)
9. zhodnocení pozemku

Existuje několik variant inspekce:

1. Prohlídka s certifikovaným inspektorem

Inspektor průběžně upozorňuje na zjevné vady a na rizika skrytých vad. Tato prohlídka je ideálním řešením ve chvíli, kdy zájemce uvažuje o konkrétní koupi. Prohlídka pomůže také v případě, kdy je potřeba řešit rekonstrukci, či se uvažuje o přestavbě. Tato varianta inspekce je ideální i u přejímky bytu v novostavbě.

(Cena za tuto variantu je 3.000 Kč za byt a 4.000 Kč za rodinný dům)

2. Podrobné provedení nemovitosti a vyhotovení průkazu nemovitosti.

Inspektor podrobně prozkoumá nemovitost a na základě toho vypracuje podrobnou zprávu o stavu budovy ve vybraných technických oborech a tzv. průkaz nemovitosti. Průkaz nemovitosti informuje o počtu nalezených vad a rizikových řešeních, které mohou v budoucnu k vadám vést.

(Cena za tuto variantu je od 5.000 Kč a je závislá na velikosti)

3. Plná inspekce s vyhotovení průkazu nemovitosti včetně nacenění oprav

Obsahuje vše jako 2. typ inspekce, a součástí této inspekce je navíc nacenění oprav (sanace) každé zjištěné vady nebo rizikového řešení.

(Cena za tuto variantu je od 6.300 Kč a je závislá na velikosti)

Další informace o inspekci nemovitosti:

Inspekce nemovitostí jsou běžnou záležitostí v zemích jako Anglie či USA a pomalu se stávají běžnou součástí nákupu nemovitostí i u nás v ČR.

Koupě rodinného domu nebo bytu je velmi finančně náročné, a proto je vhodné si nechat provést zhodnocení nemovitosti před koupí neboli před sepsáním kupní smlouvy. Jednoduše řešeno, ať nekupujete zajíce v pytli. Jedině tak budete seznámeni s technickým stavem nemovitosti. Pokud kupujeme automobil, tak si většina lidí vezme sebou automechanika, který si auto prohlédne. Podobně by to mělo být s koupí nemovitostí, protože jde o mnohem větší finanční investici, než je tomu například u koupě ojetého automobilu.

Cílem inspekce nemovitosti je mimo jiné zhodnotit možné skryté vady, které by se mohly projevit při užívání nemovitosti a mohly by následně finančně zatížit vaši kapsu. Účelem inspekce nemovitosti není poškozovat prodávající či snižovat cenu nemovitosti, ale upozornit kupujícího na celkový stav nemovitosti, aby věděl o všech vadách a mohl s opravou do budoucna počítat.